Paczkomaty – dlaczego warto z nich korzystać?

Young caucasian woman holding parcel and showing smartphone with smart delivery app. Smiling girl near automatic post terminal in city. Concept of modern shipping and logistics

Choć paczkomaty dostępne są w Polsce od wielu lat, to dopiero ostatnio stały się naprawdę popularne. Wysyłka przedmiotów z pomocą paczkomatów to specjalny rodzaj wysyłki z odbiorem osobistym.


Jakie korzyści dają paczkomaty odbiorcom?


Osoby robiące zakupy w Internecie wybierają jako formę wysyłki paczkomaty najczęściej z dwóch powodów. Chodzi o to, że ich cena jest atrakcyjna a drugie to fakt, że odbiór w takich punktach daje dużą swobodę. Osoba, która zdecyduje się na wysyłkę paczkomatową nie musi czekać w domu na kuriera i nie jest przez to zblokowana. Warto zauważyć, że jest wiele osób które mieszkają w pojedynkę i mają problem z odbiorem przesyłki kurierskiej, bo w godzinach ich pracy oni sami również pracują. Tymczasem, gdy zdecydujemy się na wysyłkę na paczkomat, mamy dwie doby na to, by swoją paczkę odebrać i możemy to zrobić w dowolnej porze, na przykład wcześnie rano czy nawet w środku nocy.


Jakie korzyści z paczkomatów mają nadający?


Sprzedawcy coraz chętniej decydują się wysyłać przedmioty na paczkomat. Wynika to przede wszystkim z faktu, że sieć paczkomatów bardzo się zwiększyła i można w ten sposób dotrzeć już do wielu klientów. Paczkomaty są już gęsto rozlokowane nie tylko w miastach ale także w większych wsiach gminnych. Sprzedawca dzięki paczkomatom również odczuwa pewną niezależność. Zdecydowana większość sprzedawców nie wzywa kuriera, tylko samodzielnie w dowolnym momencie nadaje paczki w najbliższym paczkomacie. Aby to zrobić można skorzystać z aplikacji albo samodzielnie w domu wydrukować etykiety i nakleić je na paczkę. Ważnym atutem paczkomatów jest fakt, że można nimi nadawać stosunkowo duże i ciężkie paczki, bo ważące nawet do 30 kg. Koszty wysyłek paczkomatowych dla sprzedawców również są dosyć atrakcyjne, zwłaszcza że są one jeszcze niższe, gdy wysyła się przesyłki z pomocą specjalnych ofert na dużych portalach sprzedażowych. Warto także podkreślić ten atut, że gdy przesyłka zostanie przyniesiona do paczkomatu w określonych godzinach, to bardzo często trafia do klienta na następny dzień. Zważając więc na niskie ceny jest to bardzo atrakcyjne, że można wysłać przesyłkę taniej a często trafi ona do klienta z szybkością typową dla przesyłki kurierskiej.