Shelves full of boxes in a warehouse.

W procesie logistycznym niezwykle ważny jest łańcuch dostaw. Magazyny są tworzone po to, żeby mogły składować określone produkty i wyroby.

Jak zaprojektować magazyn?


Jeżeli niektóre z nich nie będą przechowywane w odpowiednich warunkach, to bardzo szybko się zepsują, a firma straci pieniądze. Dlatego należy o tym pamiętać, jeżeli decydujemy się na wynajem magazynu. Jest to duża tańsza i lepsza opcja niż zakup magazynu, ponieważ nie wymaga tak dużego wkładu początkowego. Jednocześnie wszystko należy wcześniej odpowiednio zaplanować, ponieważ rodzaj branży i wymagania producenta mają duże znaczenie. Magazyny powinny być wyprodukowane z wytrzymałych materiałów, żeby konstrukcja była wytrzymała i nie trzeba się było o nic martwić. Szczególnie dopasowana musi być powierzchnia magazynowa, której projekt należy dokładnie przemyśleć. Magazyny do wynajęcia mają naprawdę szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystane w różnych branżach.

Powierzchnia magazynu


Miejscem, w którym umieszczany jest, towar jest powierzchnia składowa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na większości magazynów jest to największa przestrzeń. Ważną rolę odgrywa także powierzchnia komunikacyjna wykorzystywana do transportowania towarów wewnątrz magazynu oraz powierzchnia administracyjno-biurowa, w której prowadzone są wszelkie formalności. Ważne, żeby zgadzała się cała dokumentacja, ponieważ wszelkie błędy w papierach przekładają się później na opóźnienia. Liczy się aktualna oraz bieżąca działalność firmy, dlatego trzeba cały czas utrzymywać oraz powiększać zapasy. Najłatwiej wynająć magazyny otwarte, ponieważ jest ich najwięcej. Jednak niewiele rzeczy można przechowywać na tego typu placach, a zalicza się do nich przede wszystkim piasek oraz żwir. Są to towary odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, dlatego nie wymagają praktycznie żadnych zabezpieczeń. W ostatnich latach dużym uznaniem cieszą się magazyny wielokondygnacyjne, które wykorzystywane są przez największe firmy. Magazyny logistyczne odgrywają ważną rolę w łańcuchu dostaw firmy.

Najdroższe magazyny logistyczne


Są one jednak dosyć drogie i tylko niewiele przedsiębiorstw może sobie na nie pozwolić. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się magazyny logistyczne podziemne, które są niezwykle funkcjonalne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w magazynach mogą być przechowywane różne produkty i wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju działalności spółki. Magazyny półotwarte są wydzielone z przestrzeni i zamknięte jedynie częściowo. W takich miejscach można przechowywać produkty cechujące się dużą odpornością na temperaturę. Niektóre towary, takie jak materiały wybuchowe powinny być jednak odpowiednio zabezpieczone, ponieważ stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego tworzone są konstrukcje, takie jak magazyny specjalne, które są idealnie dostosowane do takich produktów i wymagań prawnych.