Powiedzieli Mi w Firmie, że Mogę Mieć Firmowy Samochód Osobowy Pod Leasing

Woman signs a deal with a car dealership about buying, leasing car

Leasing firmowego samochodu osobowego może przybrać różne postaci, ponieważ wyróżnia się kilka rodzajów leasingu. Możesz też ubiegać się o wprowadzenie zakupu takiego samochodu jako środka trwałego. Kiedy opłaca się kupić samochód firmowy pod leasing? Poznaj większość korzyści, wad i informacji na temat leasingu firmowego samochodu osobowego.

Poznaj na co możesz liczyć, gdy powiedziałeś, że chcesz mieć samochód.

Prawo jazdy zrobiłeś jeszcze w szkole średniej. Później studia zajmowały ci trochę czasu. W końcu dostałeś wymarzoną pracę, a szef powiedział, że może mieć firmowy samochód osobowy pod leasing. Czas sprawić sobie auto. Fajnie by było mieć auto w pełni spłacone ale wtedy musiałbyś używać go tylko w celach działalności gospodarczej, twojej firmy. Jeżeli używałbyś go pół na pół to musiałbyś spłacać połowę tej kwoty. Postanawiasz zapoznać się z odpowiednimi wytycznymi uzyskania takiego samochodu osobowego. Warto zastanowić się, która z opcji jest lepsza. Wolność i możliwość wykorzystania samochodu do własnych celów może być dużo cenniejsza niż te kilkadziesiąt tysięcy złotych, które uzbierasz w ciągu dwóch lat. Włącz rozsądek i pokieruj emocje na właściwy tor, a zyskasz satysfakcjonujący pojazd w leasingu.


Poznaj sporą dawkę informacji na temat leasingowania firmowych samochodów osobowych. Oto one:


Istnieją dwa rodzaje leasingów: operacyjny oraz finansowy. Leasing operacyjny powoduje kilka regulacji: nie można go uznać za swój, ponieważ jego właścicielem jest leasingodawca i jego zadaniem jest amortyzacja, a to oznacza brak możliwości ujęcia takiego samochodu jako środka trwałego. Natomiast istnieje możliwość odliczenia tego samochodu od odliczania podatku VAT, jeśli takie posiada osoba kupująca w leasingu oraz można tego rodzaju samochód zaliczyć do kosztów faktury za raty leasingowe. Przy czym warto pamiętać, że samochód można odliczyć w całości podatku VAT jeśli jest on wykorzystywany tylko do działalności związanej z firmą (zgłoś VAT-26, prowadź kilometrówkę dla celów VAT i stwórz własny regulamin użytkowania pojazdu, a będziesz mieć taką możliwość). Jeżeli wykorzystujesz pojazd i do pracy i do celów prywatnych to masz szansę na 50% odliczenia VAT, przy czym nie musisz go nigdzie zgłaszać, zbierać faktur ani robić regulaminu.
Nie chcesz raczej tworzyć regulaminów i bawić się w kolejne papierki. Zatem wybierasz opcję 50% odliczenia VAT. Dzięki zasięgnięciu informacji wiesz, że samochód może być twój za połowę ceny, a Ty możesz nim jeździć nawet na wakacje. Wcześniej nie miałeś takiej możliwości, nie było cię stać na auto. Jednak firma przyszła ci z pomocą i dała możliwość wzięcia firmowego samochodu osobowego pod leasing. Dowiedziałeś się co musisz zrobić, aby móc z niego korzystać również prywatnie, a dodatkowo zmniejszyć koszt stania się jego właścicielem.
Jak widzisz wszystko jest objęte prawem i różnego rodzaju regulacjami. Wprowadzenie kilku zmian, załatwienie kilku formalności może od razu uczynić z ciebie posiadacza samochodu osobowego z firmy, w zasadzie za darmo. Wystarczy prowadzić kilka drobnych rzeczy: zarejestrować się w VAT-26, mieć zainstalowaną kilometrówkę i zbierać faktury oraz stworzyć własny regulamin.


Wybór jednej bądź drugiej opcji należy do Ciebie. Warto zastanowić się, co jest lepsze: jazda tylko do celów firmowych i zero opłat, czy jazda gdzie Ci się tylko podoba i spłata 50% wartości tego samochodu. Wolność i możliwość korzystania z auta często jest dużo cenniejsza niż kilkadziesiąt tysięcy złotych na koncie, które możesz w łatwy sposób uzbierać. Za to możliwość poruszania się pojazdem zostanie u Ciebie od samego początku, gdy tylko podpiszesz odpowiednią umowę leasingową z własną firmą.


Źródło: poradnikprzedsiebiorcy, infkat, fmleasing.