Jak zostać pilotem samolotów?

Jako dziecko wiele osób marzyło o tym, aby latać samolotami. Jednak w dorosłym życiu już nie każdy realizuje swoje marzenia. Jednak jeśli ktoś chce zostać pilotem samolotu, to co warto wiedzieć? Pilot samolotu jest kontrolerem. Do jego zadań głównie należy kontrolowanie wszelkich parametrów lotu i dbanie o bezpieczeństwo znajdujących się na pokładzie pasażerów. Pilot samolotu to osoba uprawniona do sterowania samolotem.

Jak zostać pilotem samolotu?

Zdobycie uprawnień i licencji nie jest ani proste ani szybkie, zwłaszcza gdy chodzi o latanie samolotem pasażerskim. Poświęcić musisz czas i spędzić wiele godzin na szkolenia praktyczne i teoretyczne, jak i końcowy trudny egzamin. Do uzyskania masz 3 licencje na pilota:

-CPA (A) to licencja pilota zawodowego,
-PPL (A) to licencję pilota turystycznego,
-ATP to licencja pilota na z najwyższym stopniem pilota zawodowego w lotnictwie cywilnym.

O tym jak zdobyć te licencje oraz znacznie więcej informacji można znaleźć na www.szukajpracy.pl.

Jak wygląda szkolenie na pilota samolotu?

Kandydaci zdobywają wiedzę podczas szkolenia z medycyny lotniczej, prawa lotniczego, zasad lotu, łączności, osiągów samolotu, monitorowaniu lotu, radionawigacji. Pilot musi umieć język angielki, tym językiem posługują się na wieży kontrolnej lotów. Oczywiście kandydaci, którzy chcą zostać pilotem zawodowym muszą pozytywnie przejść badania lotnicze II klasy. Z kolei w przypadku osób o wyższej licencji muszą przejść badania klasy I.

Badania pilotów

Jakie badania obejmują kandydatów na pilota?

-spirometria,
-badania okulistyczne,
-laryngologiczne,
-neurologiczne,
-słuch,
-odporność na zmiany ciśnienia,
-EKG.

Jakie należy wybrać szkoły by zostać pilotem?

-Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie,
-Politechnika Rzeszowska,
-Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.

Szkolenia na pilota lotniczego oferują również linie lotnicze lub prywatna szkoła, a nawet aeroklub. Pełna licencja kosztuje między 1500 000 a 200 00 złotych. Przy tym niezbędne jest zdobycie uprawnień IRA i MEDL oraz wylatanie 150 godzin. Jak więc widać chcąc zostać pilotem samolotów wydasz ogromną kwotę na szkolenia, ale nie zapomnij ile piloci samolotów pasażerskich zarabiają. Pensja pilota wynosi nawet do 30 tysięcy miesięcznie.